24 mai
Seria "Concerte orchestrale"
Concert de deschidere – Mozart Kammerphilharmonie, solist Mario Caroli (Italia), dirijor Christian Badea
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Simfonia nr. 40, în sol minor, KV 550
Wolfgang Amadeus Mozart – Concertul nr. 2 pentru flaut și orchestră, în Re major, KV 314
Wolfgang Amadeus Mozart – Simfonia nr. 38, în Re major, KV 504, „Praga”
Ora 20:00 - Biserica Romano-Catolică „Sfânta Treime”
________________________________________________________________________________________________________________________________________
25 mai
Concert Vlad Maistorovici „Muzica nocturnă”
Program:
Vlad Maistorovici – Remix pentru 12 instrumente
Vlad Maistorovici – transScent pentru pian
Vlad Maistorovici – Cadence En Espace pentru violă și pian
Vlad Maistorovici – Muzică Nocturnă pentru cvartet de coarde
Vlad Maistorovici – Khadina pentru 8instrumente soliste
Ora 20:00 – Johanniskirche
________________________________________________________________________________________________________________________________________
26 mai
Seria "Tineri artiști"
Recital Niklas Walentin Jensen – vioara – (Danemarca) și Dario Bonuccelli - pian - (Italia)
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Sonata nr. 22 pentru vioară și pian, în La major, KV 305
Ludwig van Beethoven – Sonata nr. 8 pentru vioară și pian, în Sol major, op. 30 nr. 3
Franz Schubert/Franz Liszt – Ständchen pentru pian, S 560/7
Heinrich Wilhelm Ernst – Erlkönig pentru vioară solo (după Franz Schubert), op. 26
Fritz Kreisler – Capriciu vienez pentru vioară și pian, op. 2
Ora 18:00 - Johanniskirche
________________________________________________________________________________________________________________________________________
26 mai
Recital Tamás Varga – violoncel – (Ungaria)
Program:
Johann Sebastian Bach – Suita nr. 2 pentru violoncel solo, în re minor, BWV 1008
György Ligeti – Sonata pentru violoncel solo
Zoltán Kodály – Sonata pentru violoncel solo, în si minor, op. 8
Ora 20:00 - Johanniskirche
________________________________________________________________________________________________________________________________________
27 mai
Seria „Tineri artiști”
Recital Rodrigo Puskas și Dario Bonuccelli (vioară și pian)
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Sonata nr. 32 pentru vioară și pian, în Si bemol major, KV 454
Johannes Brahms – Sonata nr. 3 pentru vioară și pian, în re minor, op. 108
Eugene Ysaÿe – Sonata nr. 3 pentru vioară solo, în re minor, op. 27 nr. 3, "George Enescu”
Ora 18:00 - Johanniskirche
________________________________________________________________________________________________________________________________________
27 mai
Concert Cvartetul Borodin (Rusia)
Program:
Ludwig van Beethoven – Cvartetul nr. 9, în Do major, op. 59 nr. 3
Dmitri Șostakovici – Cvartetul nr. 7, în fa diez minor, op. 108
Dmitri Șostakovici – Cvartetul nr. 8, în do minor, op. 110
Ora 20:00 - Sala festivă a Bibliotecii ASTRA
________________________________________________________________________________________________________________________________________
28 mai
Seria" Concerte Camerale"
Seară Schubert
Diana Ionescu (pian) - Vlad Maistorovici (vioară) - Dario Bonuccelli (pian)
Program:
Giuseppe Tartini – Sonata pentru vioară solo în sol minor, "Trilul diavolului”
Wolfgang Amadeus Mozart – Sonata nr. 21 pentru vioară și pian, în mi minor, KV 304
Johannes Brahms – Sonata nr. 2 pentru vioară și pian, în la major, op. 100
Johannes Brahms – Sonata nr. 2 pentru clarinet și pian, în Mi bemol major, op. 120 nr. 2
Claude Debussy – Rapsodia pentru clarinet și pian, L 116
Ora 18:00 –Johanniskirche
________________________________________________________________________________________________________________________________________
28 mai
Seria „Concerte orchestrale”
Concert simfonic – Mozart Kammerphilharmonie, solist Giuliano Carmignola (Italia) , dirijor Christian Badea
Program:
Franz Schubert – Simfonia nr. 5, în Si bemol major, D 485
Wolfgang Amadeus Mozart – Concertul nr. 4 pentru vioară și orchestră, în Re major, KV 218
Ludwig van Beethoven – Simfonia nr. 8, în Fa major, op. 93
Ora 20:00 - Biserica Romano-Catolică „Sfânta Treime”
________________________________________________________________________________________________________________________________________
29 mai
Concert Cvartetul Borodin
Program:
Joseph Haydn – Quartet no. 31, in B minor, op. 33 no. 1
Franz Schubert – Quartettsatz in C minor, D 703
Anton Webern – Langsamer Satz
Johannes Brahms – Quartet no. 2, in A minor, op. 51 no. 2
Ora 20:00 - Sala festivă a Bibliotecii ASTRA
________________________________________________________________________________________________________________________________________
30 mai
Seria "Tineri artiști"
Recital - Simina Croitoru (vioară) și Radu Greluș (clarinet)
La pian: Diana Ionescu
Program:
Giuseppe Tartini – Sonata pentru vioară solo în sol minor, "Trilul diavolului”
Wolfgang Amadeus Mozart – Sonata nr. 21 pentru vioară și pian, în mi minor, KV 304
Johannes Brahms – Sonata nr. 2 pentru vioară și pian, în la major, op. 100
Johannes Brahms – Sonata nr. 2 pentru clarinet și pian, în Mi bemol major, op. 120 nr. 2
Claude Debussy – Rapsodia pentru clarinet și pian, L 116
Ora 18:00 –Johanniskirche
________________________________________________________________________________________________________________________________________
30 mai
Concert Martin Owen – corn (Marea Britanie) , Vlad Maistorovici – vioară , Dario Bonuccelli – pian (Italia)
Concert comentat de către interpreți
Program:
Johannes Brahms – Trio pentru pian, vioară și corn, în Mi bemol major, op. 40
Franz Liszt – Balada nr. 2 pentru pian, în si minor, S 171
Olivier Messiaen – Appel Interstellaire pentru corn solo
György Ligeti – Trio pentru vioară, corn și pian, "Omagiu lui Brahms”
Ora 20:00 – Johanniskirche
________________________________________________________________________________________________________________________________________
31 mai
Seria „Concerte orchestrale”
Concert de închidere – Mozart Kammerphilharmonie
Corul Festivalului
soliști Irina Iordăchescu, Sidonia Nica, Ionuț Popescu, Marius Boloș,
dirijor Christian Badea
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Recviemul în re minor, KV 626
Ora 20:00 - Biserica Romano-Catolică „Sfânta Treime”